23-) Zikir Adetleri ve Saati Neden Önemlidir

Bugün eşimle bu konuyu konuştuğumuzda eşim neden bukadar önemli adetler ve saatler konusu diye sordu. ve kendisi ile aramızda geçen sohbetin özetini sizinle paylaşmak istiyorum.

Dilimin döndüğünce kendi anladığım ve araştırdığım kadarıyla sade bir dille konuyu dağıtmadan anlatmaya çalışacağım. Şüphesiz ki en doğrusunu Allah bilir.. Bu arada ben bu konularda yetkili veya bir ilim sahibi olduğumu katiyen iddia etmiyorum yanlış anlaşılma olmasın 🙂

Dua ederken zikrettiğimiz esmaların bildiğiniz gibi hepsinde adetler saatler günler vs. vardır. Bu bir nevi randevu saati veya randevu alma şekli gibi düşünelim.

Şimdi size yardımcı olabilecek birinin adresini tutuşturdular elinize ve git ordan işini hallet dediler. Sizde aldınız elinize adresi başladınız yolları karışlamaya söylenilen apartmanı buldunuz kapısından da girdiniz başladınız bağırmaya apartmanın orta yerinde katları sırayla dolaşıp dolaşıp bağırıyorsunuz atıyorum Ahhmeeeeettt beyyy Ahhhmettt beyyy nerdesinnnn şu işimi hallet 😀 Konu komşu herkes size nasıl tuhaf tuhaf bakar tahmin edersiniz.. Aradığınız kişinin sizi nasıl karşılayacağı da meçhul tabi.. Neyse itina ile çıkarılmış yaygaradan sonra Ahmet beyin kapısına geldiniz zaten sesleri duymuş hatta saygısızca bulduğu için bu hareketinizi taktir edersinizki pekte istekli ve nazik bir şekilde isteğinizi yerine getirmez.. Çünkü 1 kattan başlamış herkesin ziline basa basaaa gelmişsiniz. Hatta onun zil numarası 25 iken siz 20 numaraya başka birinin ziline basmış Ahmet beye söyleyinn  benim şu işimi halletsin demişssiniz.. 🙂

Gelelim doğru adet ve saatlerde yapılan dualarımıza ..

Tatlı dil saygı edep bizim bu alemde her zaman işe yaradığı gibi öbür alemlerde daha fazla işe yaradığını bilin.

Ahmet  beyin adresi ve kapı numarasını aldık, güzelce saçımızı başımızı tarayıp temiz elbiseler giydik kokularımızı sürdük tam bir beyefendi veya hanımefendiyiz.. Gayet güzel bir şekilde binaya girdik. Asansöre binip Ahmet beyin bulunduğu kata çıktık, kapı numarası olan 25 nolu dairenin ziline bastık, kapı açıldı ve buyrun denildi, Güzelce Ahmet bey ben bu yüzden gelmiştim, derdimin dermanı sizdeymiş, rica etsem benim bu derdime bir çare olurmusunuz. gibi ilerleyen bir diyalog ta yine taktir edersiniz ki. Çok daha güzel hızlı ve hayırlı sonuçlar ve hizmet alırsınız..

Bu yüzden yol yordam bilmek iyidir..  Bu konu çok kapsamlı ve detaylı olduğu için herkesinde çok detaylı bilmesi de gerekmiyor. Sadece kendi günlük işlerimiz için başvuracağımız kadarını bilsek yeterli..

UMARIM BU KARIŞIK GİBİ GÖRÜNEN KONUYU UYGUN BİR DİLLE ANLATABİLMİŞİMDİR… 🙂

Bir kusurum oldu ise önce Allah sonra Sizler Affedin.. 🙂

Rabbim hepimizin dualarını kabul etsin..

Reklamlar