ZİLKADE AYI – Ağustos ve Eylül Ayı Açık Günleri

Hicri Zilkade ayının açık günlerini Miladi takvime göre çevrilmiş hali aşağıdaki gibidir.. Yani 16 ağustos ta Zilkade ayı başlıyor Eylül ayının yarısına kadar zilkade ayı oluyor..( Bilmeyen arkadaşlar için azda olsa izah etmek istedim. )

Ağustos 16-19-21-22-23-24-25-26-27-29-30-

Eylül 1-2-3-4-5-6-10-11-13-14 

NOT : İstifade eden arkadaşların bir Allah Razı olsun demeleri yeterli 🙂 Hayır duası ederseniz hiç hayır demem .. Şimdiden dualarınız için teşekkür ederim.. 

ZİLKADE Ayının önemi ve yapılması tavsiye edilen ibadetler :

Haram aylar, hürmete lâyık aylar (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb). Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu için bu adı almıştır….

Zilkade ayının ilk gününden zilhicce ayının “onuna” kadarki 40 günlük dilimde kendisini ıslah edip, tövbe etmek isteyenlerin ve Allah’a ulaşmak, O’nun sıratı müstakim yolunda hareket etmek isteyenler için bir bağışlanma ve yakarış dilimidir. Bu kırk günlük süre içinde her kim bu ayın ilk gününde tövbe eder, bağışlanma dilerse… ve bu ayın ilk Pazar günü yerine getirilmesi gereken o ibadeti yerine getirirse ve bu şekilde günahlardan sakınıp, farzlarını yerine getirirse insana çok şeyler verilir. (Tabi eğer amel edilirse) Burada verilecek şeylerden bir tanesi insanın kalp gözünün açılması, hikmet çeşmelerinin kalbinden diline akmasıdır.

İşte bu ayda yapılması gereken en önemli ameller:

Zilkade Ayında Kılınması Gereken Tövbe Namazı

Zilkade Ayının ilk Pazar günü kılınması gereken tövbe namazı şu şekildedir:

Allah Resulü (s.a.a) namazın şu şekilde kılınmasını bizzat kendisi buyurmuştur: “Pazar günü önce gusül almalı (guslün niyetini tövbe guslü olarak almalı) sonra abdest almalıdır. Sonra sabah namazı gibi iki şer iki şer olmak üzere dört rekatlık namaz kılmalıdır. (Namazın niyeti için tövbe namazı kılıyorum gurbeten ilallah denilmesi gerekir.) Namazın birinci ve ikinci rekatlarında bir defa Fatiha suresini okumalı sonra üç defa “ihlas” suresini, bir defa “felek” ve “nas” surelerini peş peşe okumalıdır. Birincisi bittikten sonra ikinci iki rekatlık namazı da aynı şekilde kılıp bitirdikten sonra 70 kere “esteğfirullahi rabbi ve etubu ileyh” diyerek istiğfar etmeli. Sonra şu zikri demelidir:

“لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلىِّ الْعَظيمِ”

“la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”

Sonra şu duayı okumalıdır:

“يا عَزيزُ يا غَفّارُ، اِغْفِرْ لى ذُ نُوبى، وَذُ نُوبَ جَميـعِ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ، فَاِنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ”

“Ya azizu ya ğafur, iğfirli zunubi, ve zunube cemiel muminine vel muminat, fe innehu la yeğfiruz zunube ille ente”

“Ey kudretli, ey bağışlayan! benim ve tüm mümin erkek ve kadınların günahlarını bağışla. Hiç şüphesiz senden başka günahları bağışlayan yoktur.”

Allah Resulüne (s.a.a) ya Resülallah! Eğer bu ameli başka günler yaparsak aynı sevabı alır mıyız? Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu: “Aynı sevap ve özelliğe sahiptir.” Sonra şöyle buyurdu: “Bunları miraç gecesinde Cebrail bana öğretti.”

Bu Ayda Tutulacak Üç Günlük Oruç

Allah Resulü (s.a.a) haram aylarda oruç tutma hakkında şöyle buyurmuştur: “Her kim haram aylarda Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutarsa Allah o kişiye bir yıllık oruç sevabı yazar. Başka bir hadiste ise şöyle buyurmuştur: “O kişiye günlerini oruç tutarak, gecelerini de ibadetle geçiren 900 yıllık ibadet sevabı verilir.

Reklamlar

3 Comments

Yorumlar kapalı.